هنرستان غیردولتی دخترانه آرتا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

توصیه های دو هفتــه مانده به کنکور

نکات زیر توصیه های بسیار مهمی است که عدم آگاهی اکثریت داوطلبان از این نکات، باعث شده تا آنان نتوانند در حد شایستگی خود نتیجه هایی به دست آورند. بنابراین به شما توصیه می کنیم این مطالب را با دقت بخوانید.

در هفته‌‌ی اول آن بهتر است:

* هر شب به مدت چند دقیقه تمام کارهایی را که در جلسه‌‌ی کنکور انجام خواهید داد را با خودتان مرور کنید، یعنی همان شیوه‌‌ی مدیریت زمان؛ این‌‌کار باعث می‌شود عادت‌‌های لازم در جلسه‌‌ی کنکور ملکه‌‌ی ذهن‌‌تان بشود.

* خواب شبانه‌‌ی خود را تنظیم کنید یعنی حداکثر ساعت یازده شب بخوابید و صبح ساعت 6 از خواب بیدار شوید تا عادت خوابتان اصلاح شود.

* اگر عادت به صبحانه خوردن ندارید حتماً آن را اصلاح کنید یعنی هر روز یک صبحانه مقوی و کم حجم بخورید تا انرژی لازم را برای برنامه‌‌ی نیم‌‌ روزی داشته باشید.

* سعی کنید هر روز صبح از ساعت 8 تا 12 ظهر به طور یک روند و با استراحت‌‌های کوتاه درس بخوانید یا آزمون بدهید تا جسم و ذهنتان به این شرایط عادت کند. این کار باعث می‌شود تا در جلسه‌‌ی کنکور راحت‌‌تر و مسلط‌‌تر چهار ساعت زمان آزمون را سپری کنید.

* از تماس و ارتباط با کسانی که موجب اضطراب می‌شوند خودداری و دوری کنید.

* درس‌‌ها و مبحث‌‌هایی که فرمول و نکته‌‌های بیش‌‌تری دارند را در این یک هفته به طور سطحی نگاهی بیندازید. مانند ادبیات، دینی، فیزیک، شیمی، هندسه تحلیلی و امثال این‌‌ها؛ البته برای هر دانش‌‌آموزی شاید کمی متفاوت باشد.

 و اما در هفته‌‌ی آخر :

در این هفته کار شما کمی با هفته‌‌ی قبل تفاوت خواهد کرد که به طور کوتاه آن‌‌ها را بیان می‌کنیم :

* مقدار مطالعه نسبت به قبل باید کم‌‌تر شود یعنی نباید بیش‌‌تر از 8 ساعت در روز درس بخوانید و چنان‌‌چه کمی کم‌‌تر هم بشود اشکال ندارد.

* بهتر است تست زدن خود را بسیار کم کنید تا برای جلسه‌‌ی کنکور اشتیاق تست زدن داشته باشید.

* فقط یک آزمون جامع در برنامه‌‌ی آن هفته قرار دهید و آن را بررسی کنید.

* فرمول‌‌ها و نکته‌‌ها را فقط مرور کنید و اگر تستی را علامت‌‌دار کرده‌‌اید به آن نگاهی بیندازید.

* درس‌‌های عمومی را یک بار دیگر و با سرعت و سطحی مرور کنید.

* استراحت و تفریح‌‌های خود را بیش‌‌تر کنید البته تفریحاتی که باعث آسیب رساندن به آن‌‌ها نشود و هم‌‌چنین ایجاد خستگی زیادی نکند.

* بعد از گرفتن کارت ورود به جلسه، حتما فردای همان‌‌روز از مکان و موقعیت جلسه‌‌ی کنکور که در کارت نوشته شده دیدن کنید.

* شب‌‌ها به موقع بخوابید و حداقل در شبانه‌‌روز 8 تا 9 ساعت خواب کامل داشته باشید.

* در روز آخر قبل از کنکور اگر بتوانید مطالعات خود را کنار بگذارید بهتر است؛ ولی اگر نتوانستید و یا احساس نگرانی کردید سعی کنید بیش‌‌تر از 3 الی 4 ساعت در صبح درس نخوانید و تمام بعد از ظهر و شب را استراحت کنید تا ذهنتان برای فردای آن روز آماده باشد. اگر به غیر از این عمل کنید خدای نکرده در روز کنکور به مشکلات اساسی برخواهید خورد.

* وسایل مورد نیاز مانند کارت ورود به جلسه، دو تا مداد سیاه نرم، پاک‌‌کن مناسب، دستمال پارچه‌‌ای کوچک برای خشک کردن عرق دست، یک بطری آب فریز شده و مقداری شکلات مناسب را از شب قبل برای روز کنکور آماده کنید تا چیزی جا نماند.

* حتماً شب قبل دقایقی با خدا راز و نیاز کنید و خودتان را به خدا بسپارید.

* اگر در هفته‌‌ی آخر به‌‌درستی استراحت کرده باشید چنان‌‌چه شب آخر را خوب نخوابید، در هنگام آزمون دادن به مشکل برنخواهید خورد.

* روز کنکور حداقل 2 ساعت قبل آزمون از خواب بیدار شوید و صبحانه‌‌ی مناسبی (کم‌‌حجم) بخورید. بهتر است از مواد غذایی مثل شیر و تخم‌‌مرغ استفاده نکنید و نان، کره و مربا یا عسل و مقداری چای کم‌‌رنگ شیرین می‌تواند مناسب باشد.

* در محل حوزه‌‌ی امتحانی در روز کنکور درباره‌‌ی مسائل درسی با کسی صحبت نکنید و با خودتان جزوه و خلاصه‌‌نویسی‌ها را به همراه نبرید.

* مطمئن باشید مطالبی را که دوره کرده‌‌اید فراموش نخواهید کرد و با دیدن سوال و گزینه‌‌های آن در آزمون به یاد تمام مطالب خواهید افتاد.

یک روز مانده تا کنکور :

* به‌طور کلی درس خواندن در این روز را پیشنهاد نمی‌کنیم، البته اگر فکر می‌کنید که با درس نخواندن اضطرابتان بیشتر می‌شود می‌توانید صبح تا ظهر یک دور سطحی بر روی یکی ، دو تا از درس‌ها داشته باشید و بعد از‌ظهر را استراحت کنید. (باور کنید مطالعه‌ی در این روز تأثیری در موقعیت شما نخواهد داشت)

* شب کنکور سعی کنید یک غذای مقوی وکم حجم برای شام بخورید، وسایلی را که برای فردا نیاز دارید، آماده کنید. (کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی فراموش نشود!)

* سعی کنید شب را به خوبی بخوابید و استراحت کنید ولی به هیچ وجه از قرص‌های خواب‌آور استفاده نکنید.

* از یکی از افراد خانواده بخواهید که فردا صبح شما را در ساعت مقرر بیدار کنند.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...