هنرستان غیردولتی دخترانه آرتا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

گیاهان سرشار از انرژی مثبت

انرژی مثبت را با این گیاهان به خانه تان تزریق کنید

برای ایجاد فضایی پر انرژی  می توانید از این 7 گیاه در آپارتمان و محیط کار استفاده نمایید. مطالعات نشان می دهد گیاهان می‌توانند جو و فضای خانه‌تان را به صورت مثبتی تغییر دهند.

بامبو

این گیاه قرن‌هاست به عنوان نماد موفقیت و خوش شانسی در آسیا شناخته می‌شود. می‌توانید این گیاه را در گلدان‌های شیشه‌ای با آب مقطر یا آب تصفیه شده قرار دهید. آن‌ها را در گوشه‌ی خانه و دور از نور مستقیم خورشید بگذارید.

گل یاس

گل یاس عشق و پول را به خانه شما می‌آورد و در عین حال به شما انرژی مثبت می‌دهد. این گل را در جایی که بیشتر وقت خود را در آنجا می‌گذرانید، مثل اتاق خواب یا اتاق نشیمن خود بگذارید.

ادامه مطلب...

13 شهریور؛ روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

ابوریحان بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی در همه اعصار می‌دانند. همین‌طور او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی نیز می‌دانند.

 

زندگینامه ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی در 14 شهریور 352 خورشیدی (29 ذیقعده 362 قمری برابر 5 سپتامبر 973 میلادی) در حوالی خوارزم متولد شد. سالهای اول زندگی را در خوارزم به تحصیل علوم گذرانید و مدتی در خدمت مامونیان خوارزم بود تا آن که به مسافرت پرداخت. در ابتدای سفر چند سالی را در جرجان (در جنوب شرقی دریای مازندران) در خدمت شمس المعالی قابوس وشمگیر گذرانید و کتاب آثار الباقیه را در آنجا به نام قابوس به سال 390 هجری تالیف کرد. این کتاب از گاه شماری و جشنهای ملل مختلف سخن می گوید.

 

ادامه مطلب...

5 شهریور ؛ روز بزرگداشت محمدبن زکریای رازی و روز داروساز

پنجم شهریور، روز بزرگداشت زکریای رازی است. به پاس زحمات و کشفیات این حکیم و شیمیدان بزرگ ایرانی در عرصه داروسازی، روز بزرگداشت وی، روز داروسازی نام نهاده شده است.

محمد زکریای رازی :


محمد زکریای رازی (251ه-ق، 313 ه-ق) پزشک، فیلسوف و شیمیدان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است. به گفته جرج سارتن (پدر تاریخ  علم) زکریای رازی بزرگترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود. زکریای رازی این دانشمند ایرانی از آن جا که کتاب های خود را به زبان عربی می نوشت نزد غربیان به جالینوس عرب نیز مشهور بوده است.

داروسازی

 بی گمان یکی از شاخه های بسیار مهم دانش پزشکی زمان ما دانش دارو شناسی و دارو سازی است، که مهارت روزمره را مطلبد و دانش داروشناسی از نیاز های اولیه است و هیچ کدام از دست اندر کاران رشته های پزشکی از این دانش بی نیاز نیستند پزشک، داروساز، دندانپزشک، پرستار، ماما و دیگر وابستگان این رشته اگر دارو شناس نباشند در کار خود موفق نخواهند بود.

 

ادامه مطلب...

نکات مهم کنکوری

با توجه به رسیدن به روزهای آخر کنکور پیشنهاد های فوف العاده ای برای شما داریم که خیلی به موفق شدن شما کمک میکند. اگر شما کنکوری هستید پس این مطلب را تا آخر بخوانید و به توصیه ها عمل کنید و استرس را کنار بگذارید. با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع، استرس جز جداناپذیر زندگی شده و اگر راه مبارزه با این حالت روحی را ندانیم به عواقب جبران ناپذیر آن دچار می شویم.

استرس و اضطراب که این روزها بیشتر در جوانان دیده می شود زندگی را به کام آنها و خانواده هایشان تا حدی تلخ کرده و نزدیک شدن به کنکور هم به این موضوع دامن زده است.مطمئنا برای یک جوان کنکور سراسری یکی از حساس ترین و پراسترس ترین امتحان ها است که تمام زندگی نه تنها او بلکه خانواده اش را تحت الشعاع قرار می دهد.

ادامه مطلب...

چرا هنرستان ؟

مقدمه

بعضی وقت ها انسان ها فراموش می کنند که در چه شرایط و موقعیتی هستند و قدر شرایط خود را نمی دانند درانجام وظایف تنبلی کرده و بهانه گیر می شوند این مورد را در جلسات مشاوره و برخورد با دانش آموزان هنرستانی بسیار مشاهده کردیم. در این زمان بد نیست یک مقایسه ای داشته باشیم با هم دوره ای های دانش آموزان هنرستانی در رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی یعنی دانش آموزان سال سوم رشته های نظری. و از نزدیک شرایط این دوگروه را بررسی کنیم تا دانش آموزان هنرستانی بیشتر قدر شرایط ، موقعیت و رشته ی خودشان را بدانند.

مقایسه

تفاوت هایی در تحصیل در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش نسبت به تحصیل در رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی وجود دارد که این تفاوت ها مجموعه ای از نقاط مثبت و منفی هر رشته هستند .

در کنار ویژگی ها و جذابیت های مثبتی که در همه رشته ها از جمله رشته های فنی و حرفه ای وجود دارد یکی از مشکلاتی که بیشتر دانش آموزان پس از ورود به هنرستان دچار آن می شوند این است که دانش آموز با فراگیری دروس کاربردی و عملی ، خود به خود و به تدریج کمتر با دقت و تمرکز به سمت مطالعه و کتاب خوانی می رود و این روحیه مطالعاتی دانش آموز به خاطر اهداف اصلی هنرستان که تربیت تکنسین هست روز به روز ضعیف تر می شود که این مورد می تواند در موقعیت های مختلف موانعی را بر سر راه آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز قرار دهد.

برخی از دانش آموزان در هنگام انتخاب رشته درصدد بودند که رشته های ریاضی ، تجربی یا انسانی را انتخاب کنند اما در نهایت وارد رشته های فنی و حرفه ای شدند با توجه به نزدیک شدن به دوران امتحانات نهایی و اهمیت مطالعه دانش آموزان فنی و حرفه ای بد نیست یک مقایسه ای بین امتحانات نهایی رشته ها داشته باشیم .

ادامه مطلب...

۶ مرداد روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای

هیچ ملتی نمی‌‌‏تواند اثر تکنولوژی را در جهان امروز انکار کند. درحقیقت، پیشرفت‌‏های پرشتاب در همه رشته‌‏های فنی و صنعتی در دهه‌‏های اخیر، خطوط اساسی تمدن کنونی را تعیین کرده است. اگر قرار باشد که از تکنولوژی به‌‏ درستی و در جهت رفاه انسان، نه انهدام او، حداکثر بهره را ببریم، لازم است پابه‌‌پای این دگرگونی‏‌‌ها، در آموزش فنی و حرفه‌‏ای نیز به پیشرفت‌‏هایی دست یابیم.

خوار شمردن آموزش فنی و حرفه‌‏ای به بهانه این‌‏که ماهیتی فرومایه دارد، درواقع، ستیز با واقعیت‌‏های زندگی نوین و روی گرداندن از مجال‌‏هایی است که برای بهتر کردن این زندگی پیش می‌‌‏آید. توصیه یونسکو درباره آموزش فنی و حرفه‌‏ای این است که:آموزش فنی و حرفه‌‏ای باید بخش مکمل نظام آموزشی همه‌‏جانبه باشد، و به این سبب باید به محتوای فرهنگی آن توجه کافی بشود.» (یونسکو، ۱۹۷۳م)

  هنرستان آرتا

نقش و اهمیت آموزش‌‏های فنی و حرفه‌‏ای در توسعه اقتصادی نزد کشورهای توسعه‌‏یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، شناخته شده است؛ به‌‏گونه‌‏ای‌‏که بسیاری از کشور‌ها برای ایجاد تحول در توسعه اقتصادی به‌‏عنوان پیش‏‌زمینه و اولین گام، اقدام به اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌‏ای خود و سرمایه‌‏گذاری در آن می‌‏‌نمایند. آموزش‌های فنی و حرفه‌‏ای، آموزش‌‏هایی هستند که انتظار می‌‌‏رود دانش‌‏آموختگان آن در ورود به دنیای واقعی کار از سازگاری نسبی برخوردار باشند.

ادامه مطلب...

راهنمای صحیح استفاده از ماسک

فایل های ضمیمه :
1. 121.png

هنرستان‌ها میانبری به سوی بازار کار

قدیم‌ترها، معمولا دانش‌آموز بازیگوش و درس‌نخوان را به هنرستان‌ها می‌فرستادند تا حداقل بتواند دیپلمش را بگیرد و در کنار آن، مهارتی هم بیاموزد. حالا دیگر باور مردم و حتی خود دانش‌آموزان عوض شده و هنرستان را جایی برای مهارت‌آموزی می‌دانند.

 هنرستان آرتا

بازارکار برای هنرستانی ها

هنرستان‌ها باید کاری کنند که مهارت دانش‌آموزان پس از فارغ‌ التحصیلی به حد جذب شدن در بازار کار برسد، چرا که رقابت در بازار کار پیچیده است و برای جذب شدن در آن باید ماهر بود و این ماهر بودن لزوما به معنای کسب مدرک دانشگاهی نیست، بلکه می‌تواند بدون ورود به دانشگاه نیز از راه هنرستان تخصص به‌دست آورد.

ادامه مطلب...

چالش عدم استقبال از هنرستان ها

فکر می کنم کارشناسان آموزش و پرورش هدفشان از ایجاد رشته های تحصیلی کاردانش آن بود که بتوانند به آن دسته از دانش آموزانی که علاقمند به رشته های نظری نیستند و به کارهای عملی و کارگاهی علاقه بیشتری دارند کمک کنند تا آن ها ضمن فراگیری فنون مختلف مرتبط با بازار کار در جامعه به تحصیل خود تا سطح دیپلم ادامه دهند.این کارشناسان در این میان از چند اصل غافل ماندند و آن اینکه برای ایجاد کار یا فعالیتی و به عبارت دیگر برای ایجاد تغییرات در سیستم آموزش و پرورش نیازمند فرهنگ سازی هستیم یعنی اگر قرار است کاری در جامعه صورت گیرد باید منافع آن کار را برای جامعه (پدران ،‌مادران و فرزندان آن جامعه) کاملا تشریح کنیم .

 هنرستان آرتا

ساختن فیلم های مختلف در این زمینه ، تشکیل نشست های کارشناسی در تلویزیون و رادیو ،‌آشنا ساختن مردم به آموزش و پرورش کشورهایی که از این طریق مدارس آنها به رشد چشمگیری از علوم و فنون رسیدند باعث می گردد تا هنرستان ها از نظر مردم جلوه خوبی داشته باشد. نگاه موجود در جامعه نسبت به هنرستان ها نگاه سنتی و توام با اشتباه است .

ادامه مطلب...

رموز موفقیت هنرستان آرتا برای جذب دانش آموزان ممتاز

رمز موفقیت هنرستان آرتا در نحوه تربیت دانش آموزان است اگرچه سالیان طولانی نگاه نادرستی به هنرستان ها شده است اما هنرستان آرتا  به این نکات کلیدی توجه کرده که هر سال شاهد روزهایی است که دانش آموزان ممتاز و علاقمند به علوم و فنون وارد این هنرستان می شوند.

ویژگی های هنرستان آرتا

رمزهای موفقیت برای هنرستان آرتا :

1- بروز رسانی امکانات و تجهیزات آموزشی برابر با وضعیت روز دنیا و آشکارسازی آن برای دانش آموزان پایه اول دبیرستان با برنامه های دقیق و علمی و رسانه ای.

2- بروز رسانی هنر آموزان و کارکنان هنرستان آرتا به همراه امکانات و تجهیزات .

3- اصلاح بنیادین انتخاب رشته تحصیلی و انجام این کار در دوره راهنمایی و پایان دادن تحصیلات دانش آموزان ضعیف علمی که قادر به انتخاب رشته نیستند در مقطع راهنمایی.

4- انتخاب هنرآموزان دلسوز و علاقمند و آشنا به تعلیم و تربیت در این مراکز.

5- برگزاری المپیادهای فنی  در سطح شهرستانی ، استانی و کشوری ، برای ایجاد انگیزه بصورت تیمی و مدرسه ای.

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...