هنرستان غیردولتی دخترانه آرتا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

با صداهای حواس پرت کن حین مطالعه چه کنیم؟

آیا شما هم با سر و صدا حین مطالعه حواستان پرت می‌شود؟ برخی از دانش‌آموزان به سختی می‌توانند سر کلاس و سایر مکان‌ها تمرکزشان را به مطالب ارائه شده حفظ کنند و همواره سر و صدا مزاحم درس خواندن آن‌ها می‌شود.

تاثیر سر و صداهای محیط برای همه یکسان نیست. چند عامل وجود دارد که نشان می‌دهد سر و صدای ایجاد شده می‌تواند مزاحم درس خواندن شما بشود. همچنین برخی از افراد ویژگی‌هایی دارند که این سر و صداها در آن‌ها بیشتر تاثیرگذار است. در این مطلب به این موارد پرداخته‌ایم.

ادامه مطلب...

آشنایی با علائم ویروس کرونا

کرونا ویروس از یک خانواده ویروس است که باعث ایجاد شرایطی مانند سرماخوردگی ، MERS ، SARS و سایر بیماریهای تنفسی می شود. علاوه بر این ، در ژانویه سال 2020 ، مقامات بهداشتی چین شیوع شکل جدیدی از کرونا را که باعث عوارض جدی مانند ذات الریه می شود ، تأیید کردند. اگر گمان می کنید کرونا ویروس دارید ، ضروری است که در خانه بمانید تا باعث ابتلا دیگران نباشید. در حالی که هیچ دارویی برای کورونا ویروس وجود ندارد ، اما می توانید علائم خود را درمان کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

پزشکان گفته اند که دوره نهفتگی بیماری کرونا ممکن است تا چهارده روز باشد. در این مدت، فرد آلوده به ویروس نشانه بیماری از خود بروز نمی دهد اما ناقل این ویروس است و ارتباط با او می تواند به ابتلای به بیماری منجر شود.

ادامه مطلب...

11 تاثیر منفی اینترنت بر دانش آموزان و نوجوانان

سال‌های نخست قرن ۲۱ام شاهد انفجاری در استفاده از اینترنت بوده است. محبوبیت این سیستم جهانی شبکه‌‌های متصل به هم درست از زمان پیدایش در زندگی بشر پیوسته و بی‌وقفه به رشد خود ادامه داده است. بدیهی است صرفنظر از هر تاثیر منفی اینترنت با دسترسی جهانی به اطلاعات و ساز و کار تعاملی برای ارتباطات که اینترنت ارائه می‌دهد، درک این که چرا آدم‌های سراسر جهان به آن اعتیاد پیدا می‌کنند چندان دشوار نیست. تجارت الکترونیک، کسب و کار الکترونیک و بازاریابی الکترونیک پدیده‌هایی هستند که در نتیجه‌ی استیلای اینترنت شکل گرفته‌اند.

قطعا درباره‌ی فایده‌هایی که استفاده از اینترنت در زندگی روزانه‌ی ما فراهم می‌آورد هیچ شکی وجود ندارد. مطابق مطالعه‌ی صورت گرفته توسط استیفن سی‌وک کسب‌ و کارهایی که مستقیما به اینترنت مربوط می‌شوند در ۲۰۱۴ برای اقتصاد آمریکا حدود ۹۶۶ میلیارد دلار درآمدزایی داشته‌اند. با وجود این،‌ همگام با رشد این سیستم جهانی نگرانی فزاینده‌ای نیز شکل گرفته است. این نگرانی مربوط به اثرات منفی اینترنت است. این روزها به کمبود کنترل بر منابع اطلاعاتی، نشت امنیتی، یا اعتیاد به اینترنت بیش از همیشه اشاره می‌شود. در مقایسه با قرن حاضر، در گذشته هیچ‌گاه به تاثیر منفی اینترنت به این اندازه توجه نشده است. پس، این مشکلات دقیقا چه هستند و چگونه بر جامعه‌ی ما تاثیر می‌گذارند.

ادامه مطلب...

۹ روش فوق العاده و شگفت انگیز برای درس خواندن

بسیاری از دانشجویان از همان دوران ابتدایی به دنبال شیوه صحیح یادگیری و درس خواندن بوده اند و از شیوه هایی مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در یک اتاق. ولی در اینجا شیوه های موثری برای مطالعه آورده شده است. 

تغییر متناوب مکان مطالعه و درس خواندن:

اگرچه بسیاری از دانشجویان به مطالعه در کتابخانه شدیدا معتقد هستند، اما دانشمندان علم ادراک بر این باورند تغییر متناوب محیط مطالعه برای یادگیری بسیار موثر است. چرا که حافظه انسان بر اساس موقعیت و مکان شکل میگیرد در نتیجه تغییر محیط مطالعه، میزان به خاطر سپردن چیزهایی که یاد گرفته اید را افزایش خواهد داد.

ادامه مطلب...

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

راههای کنترل خشم به سبک مانترا روشی کاملا ساده است اما تاثیری فوق العاده خواهد داشت چرا که این روش ها در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و مورد تایید قرار گرفته اند. عصبانیت یکی از واکنش های عاطفی اساسی ما است و گاهی اوقات یک نشانه هشدار خوبی است که همه چیز در زندگی ما خوب نیست.

در برخی موارد خشم "حق" شماست که احساسش کنید. خشم حس ما را از عدالت و مسئولیت اجتماعی کنترل می کند. این کار به ما کمک می کند تا به یکدیگر انگیزه دهیم تا مسئولیت پذیری، رفتاری انسانی تر و اخلاقی تر داشته باشیم. طبق یافته های یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه ایالتی آمریکا نشان می دهد که خشم می تواند به اندازه انگیزه دادن مردم به داوطلب به عنوان همدردی موثر باشد.

ادامه مطلب...

ورزش چگونه بر مغز انسان تاثیر می گذارد؟

مطالعات بسیاری در زمینه‌ی ارتباط بین ورزش و سلامت روان انجام شده است که نتایج همه‌ی آن‌ها به ما انگیزه‌ی بیشتری برای حرکت به‌سمت ورزش می‌دهد. ورزش از راه‌های مختلفی روی مغز تاثیر می‌گذارد. فعالیت‌های ورزشی موجب افزایش ضربان قلب می‌شوند و اکسیژن بیشتری را به مغز می‌فرستند. این فعالیت‌ها همچنین موجب آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شوند که تاثیر مثبتی روی رشد سلول‌های مغزی دارند.

ورزش همچنین ازطریق تحریک رشد ارتباطات جدید بین سلول‌های عصبی در بسیاری از مناطق مهم مغز موجب تقویت انعطاف‌پذیری مغز می‌شود. پژوهش‌های انجام‌شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده‌اند که ورزش موجب افزایش فاکتورهای رشد در مغز می‌شود و این امر تشکیل ارتباطات عصبی جدید را در مغز آسان‌تر می‌کند.

ادامه مطلب...

امتحاناتت را قورت بده!

می دانیم که بسیاری از شما مخاطبان موفقیت، این روزها یا درگیر امتحانات یا کنکور هستید و در این گیرودار مسائل زیادی در برابر شماست که باید آنها را بشناسید و برای هر کدام راه حلی مناسب انتخاب کنید؛ انتخابی که نتیجه درس خواندن ها و حتی بخش مهمی از زندگی، شغل و آینده شما را تعیین خواهد کرد:


الف) تنظیم ساعات درس و استراحت

تا جایی که می توانید ساعت درسی خود را افزایش دهید. تلویزیون، موبایل و فضای مجازی را تا می توانید کم کنید. هر 1 یا 1.5 ساعت مطالعه، قدری استراحت کنید و پشت سر هم درس نخوانید.

بهترین استراحت نیز خوردن میوه، چای بیسکویت، مرتب کردن اتاق، دفتر، کتاب، جزوات، گفتگو با اعضای خانواده و کارهایی از این قبیل است!

ادامه مطلب...

اثر آلودگی هوا بر یادگیری دانش آموزان

محیط پیرامون انسان شامل هوایی است که همه زندگی وابسته به آن است. هوا جدا از تامین اکسیژن حیات بخش برای انسان، چند عمل دیگر هم انجام می دهد؛ بدن انسان به وسیله جریان هوا خنک می شود، حس های ویژه ای مانند شنوایی و بویایی به وسیله محرک هایی که از راه هوا منتقل می شوند کار می کنند، عوامل بیماریزا به وسیله هوا می توانند انتقال یابند، آلودگی هوا به گردوغبار، دود، گازهای سمی و بخارهای شیمیایی موجب بیماری و حتی مرگ می شود، هوای تمیز و تازه موجب تحریک مغز، افزایش کارآیی، تحریک گردش خون و سوخت و ساز بدن می شود، تنفس هوای سالم برای کودکان و نوجوانان ضروری می باشد و باعث افزایش یادگیری و شادابی کودکان می گردد، تنفس مکرر هوای آلوده موجب افسردگی،کاهش یادگیری، بروز بیماری های چون آسم،برونشیت و سرطان در کودکان می شود.

 

هوای کلاس و اتاق های مسکونی:

زندگی و فعالیت در اتاق ها و کلاس ها، هوای کلاس را تباه می کند. همچنین تنفس دانش آموزان در کلاس های شلوغ از جریان هوای سالم می کاهد، اگر به جای هوای مصرف شده، هوا جایگزین نشود می تواند به آسایش، بهداشت، کارآیی، یادگیری و سلامت دانش آموزان آسیب برساند. در اتاق هایی که هوای آنها خوب تهویه نشود به انسان احساس خفقان و ناراحتی دست می دهد. همچنین اختلالاتی مانند سردرد، خواب آلودگی، ناتوانی در تمرکز فکری روی می دهد. در چنین کلاس هایی عفونت های ناشی از ریز قطره ها و کم شدن مقاومت در برابر بیماری ها در صورت مواجهه در درازمدت بروز می کند. هوای اتاق ها و کلاس ها به وسیله آلاینده های میکروبی هوای بازدم، بوی بدن، عرق کردن، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و کثیف بودن لباس ها، آلوده می شود. باز کردن درها و پنجره ها بعد از ساعت آموزشی و زنگ تفریح به تبادل هوا و جریان هوای تازه کمک می کند. 

ادامه مطلب...

چگونه تست بزنیم؟

دانشجویانی که در آزمون های مختلف شرکت می کنند همیشه از عدم هماهنگی در مدت زمان آزمون و تعداد سوالات شکایت دارند بعضی افراد مدت زیادی را صرف یک تست می نمایند و در انتهای زمان آزمون هنوز تعدادی از سوالات را نخوانده اند.

گروهی نیز به خاطر ترس از کمبود وقت خیلی از سوالات را سطحی خوانده و سریع جواب می دهند و نه تنها نمره مثبت نمی گیرند بلکه به دلیل نمره منفی بسیاری از آزمون ها دچار ضرر می شوند و جالب است که این افراد معمولا در انتها وقت اضافه نیز می آورند مطلب زیر به بررسی این موضوع پرداخته است :

ادامه مطلب...

برنامه ریزی برای یک امتحان موفق

برای موفقیت در امتحان راه‌های گوناگونی وجود دارد که علاوه بر خوب درس خواندن نکات مهمی را باید رعایت کنید تا  که نتیجه دلخواهتان  را کسب کنید.

مکان مطالعه :

شرایط محیطی و مکان مطالعه شما یکی از موارد مهم برای موفقیت در امتحانات است. باید برای درس خواندن بهترین محیط را انتخاب کنید تا بتوانید با آرامش خیال و تمرکز کافی درس بخوانید.

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...