هنرستان غیردولتی دخترانه آرتا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

چطور رنگ‌ها حالمان را خوب می‌کنند؟

انسان‌ها سلایق متنوعی دارند و برای خرید لباس مدل‌های مختلفی را می‌پسندند. اما جالب است بدانید که رنگ‌ها فقط نشان دهنده سلیقه شما نیستند و احساسات شما را هم نشان می‌دهند. شاخه‌ای علمی به اسم رنگ درمانی به تاثیرات رنگ‌ها بر درمان بیماری‌ها می‌پردازد. با شناخت تاثیرات رنگ‌ها می‌بینید که چطور رنگ‌ها حالمان را خوب می‌کنند. 
اکنون پذیرفته شده است که از رنگ درمانی می‌توان برای تغییر در رفتار و عواطف انسانی بهره برد. فعالان عرصه تبلیغات خوب می‌دانند که رنگ بسته بندی محصولات می‌تواند تاثیر بسزایی روی مشتری بگذارد.

روانشناسان دریافته‌اند که رنگ‌های محیط مجاورمان می‌توانند افراد را به انجام برخی وظایف معین وابدارند. برای مثال، ورزش کردن در محیطی با رنگ‌های گرم، همانند ترکیب قرمز و زرد، بهتر انجام می‌شود تا در محیطی که رنگ‌های سردی مثل آبی و سبز داشته باشد. انتخاب رنگ آبی ملایم و سبز عمدتاً برای فعالیت‌های کم تحرک و ایجاد تمرکز بیشتر گزینه بهتری هستند.

ادامه مطلب...

بدن چه موقع و چقدر به آب نیاز دارد؟

حدود ۶۰ درصد وزن بدن انسان آب است. آب به تنظیم دمای بدن، گوارش غذا و دفع آن کمک می‌کند. بدن ما روزانه بر اثر تنفس، عرق کردن، ادرار و دفع غذا مقادیر زیادی آب از دست می‌دهد. اما باید بدانید که چه موقع و چقدر به آب نیاز است.

مقدار نیاز بدن انسان به آب

سوال اصلی این است که بدن انسان چقدر به آب نیاز دارد. با اینکه سوال ساده‌ای است، جواب دقیقی به آن نمی‌توان داد. مقدار آب مورد نیاز بدن بستگی به فاکتورهای بدنی و زیستی دارد که روزانه می‌توانند تغییر کنند.

حدود ۲۰ درصد آب مورد نیاز در بدن انسان از طریق غذاهایی که می‌خوریم جذب می‌شود. ۸۰ درصد باقی مانده از طریق نوشیدن مایعاتی مثل آب، قهوه، چای، شیر و هر مایع دیگری ایجاد می‌شود.

ادامه مطلب...

پنج کاربرد حیاتی فلش مموری که باید بدانید

فلش مموری به نسبت سایر حافظه‌های حامل مثل هاردهای اکسترنال ارزان‌تر و پر کاربردتر هستند. در این پست به بررسی پنج کاربرد حیاتی فلش مموری پرداخته‌ایم که ممکن است برایتان غیر قابل تصور باشد.

قابل دسترس و حمل در هر کجا

به طور معمول همه مدل‌های فلش مموری قابلیت ذخیره چند گیگابایت اطلاعات را دارد و شما را قادر می‌سازد تا این حجم از اطلاعات را در هر کجا به همراه خود داشته باشید. انواع فایل‌های اوت لوک، تصویری، ورد و موسیقی را می‌توان در این حافظه‌ها ذخیره و حمل کرد.

ادامه مطلب...

ده عنصر حیاتی در بدن انسان

عناصر موجود در بدن و کاربرد آن‌ها را چقدر می‌شناسید؟ در زیر به ده عنصر حیاتی در بدن انسان به ترتیب فراوانی آن‌ها در بدن و اندازه آن‌ها پرداخته‌ایم. عناصری که ممکن اسم بسیاری از آن‌ها را بارها شنیده باشید اما کاربرد آن‌ها و وظیفه آن‌ها را ندانید.

حدود ۹۶ درصد بدن انسان از چهار عنصر حیاتی اکسیژن، کربن، هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده است. کلسیوم، فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلر و سولفور عناصر حیاتی دیگر بدن هستند که هر کدام وظیفه متفاوتی دارند. در زیر می‌توانید شرح وظایف این عناصر و مقدار آن‌ها را ببینید.

عنصر اول: اکسیژن

از نظر حجم و اندازه اکسیژن بیشترین سهم را در بین عناصر تشکیل دهنده بدن دارد. با توجه به اینکه عمده بدن انسان از آب تشکیل شده است و با توجه به اینکه اکسیژن عنصر اصلی تشکیل دهنده آب است پس این موضوع دور از ذهن نیست. تقریبا ۶۱ تا ۶۵ درصد حجم بدن انسان را عنصر اکسیژن فراگرفته است. همچنین باید توجه کنید با وجود اینکه تعداد هیدروژن‌‎های بدن انسان بیشتر است اما هر اتم اکسیژن ۱۶ برابر حجم هیدروژن است و به همین دلیل از نظر اندازه این عنصر سهم بیشتری در تشکیل بدن انسان دارد.

ادامه مطلب...

زندگی زیرآبی امری ممکن یا غیر ممکن است؟

در حالی که انسان همواره به فکر مهاجرت از کره زمین و سفر به کرات دیگر است اما برخی هم معتقدند با افزایش جمعیت باید امکاناتی فراهم کرد تا زندگی زیرآبی امری ممکن شود. نوعی زندگی که وقوع آن خیلی غیرممکن هم نیست.

چرا زندگی زیرآبی

 از آنجایی که سطح آب‌ها و جمعیت کره‌ی زمین رو به افزایش است و از طرفی خشکی‌ها در حال کاهش‌اند، برخی از محققان معتقدند که انسان باید به طور جدی به دنبال فراهم کردن شرایط زندگی در زیر اقیانوس‌ها باشد.

ژاک روگری، آرشیتکت فرانسوی، که اکنون ۷۳ ساله است تاکنون چند طرح مختلف از زندگی در زیر آب ارائه داده است. یکی از طرح‌های این دانشمند SeaOrbiter نام دارد که در عمق ۳۱ متری اقیانوس قرار می‌گیرد. در این طرح علاوه بر سنجش وضعیت زندگی انسان در زیر آب، امکان تحقیقات در خصوص حیات موجودات زیر دریاها هم فراهم می‌شود.

در همین حال، مخترع کانادایی فیل نویتن ایده زندگی در اعماق پایین‌تر و استخراج از دریچه‌های حرارتی زیرآبی را داده است. تاکنون در طرح‌های ارائه شده بیشتر مکان‌های مسکونی برای آزمایشات علمی طراحی شده است و همچنان طرحی ارائه نشده که در آن ایجاد محل‌های مسکونی شهری مدنظر باشد.

ادامه مطلب...

هفت روش خاص برای سحرخیز شدن

یکی از بهترین روش‌ها برای انجام کارهای روزانه بیدار شدن در صبح زود است. بسیاری از مشاوران آموزشی و پزشکان معتقدند بهترین زمان برای بیداری ساعت پنج صبح است. اما اگر شما هم از خواب دیر بیدار می‌شوید در ادامه مطلب هفت روش خاص برای سحر خیز شدن را بخوانید.

خوابیدن پس از گذراندن یک روز سخت حس خوبی به ما می‌دهد، اما بیدار شدن در صبح زود، به خصوص ساعت پنج صبح، و از خواب شیرین خود زدن هم فرصتی را فراهم می‌کند تا در بهترین زمان ممکن مهمترین کارهای روز خود را انجام بدهید. ساعات اولیه روز که همه خوابند و سکوت بر خانه حکمفرماست و کسی هم از شما انتظار پیام دادن ندارد زمان بسیار مناسبی برای درس خواندن است. در این ساعات روز سر و صدایی مزاحم شما نیست و برای همین به خوبی می‌توانید بر کار و درس خود تمرکز داشته باشید.

ادامه مطلب...

حقایق جالب درباره قلب انسان

قلب انسان اندامی عجیب با کارایی شگفت انگیز است. پژوهشگران در طول سال‌هایی که در خصوص قلب انسان پژوهش انجام داده‌اند نکات جالب بسیاری درباره این عضو بدن کشف کرده‌اند. در ادامه با ده حقیقت جالب درباره قلب انسان آشنا می‌شوید.

قلب شما در هر سال ۱۰۰ هزار بار می‌تپد قلب افراد جوان در هر دقیقه بین ۷۰ بار(در حالت استراحت) تا ۲۰۰ بار(در حالت ورزش) می‌تپد. در طول یکسال میزان تپش قلب انسان ۱۰۰ هزار بار می‌شود. با کمی حساب و کتاب متوجه می‌شوید که در طول ۷۰ سال قلب انسان تا بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بار می‌تپد.

قلب شما ۱٫۳ گالن خون در دقیقه پمپاژ می‌کند وقتی در حال استراحت هستید، قلب حدودا ۱٫۳ گالن خون در دقیقه پمپاژ می‌کند. خون تنها در ۲۰ ثانیه در رگ‌های خونی جریان پیدا می‌کند و می‌چرخد. به همین صورت روزانه ۲ هزار گالن خون در هزاران کیلومتر مسیر رگ‌های بدن انسان حرکت می‌کنند و پمپاژ می‌شوند.

ادامه مطلب...

اندازه کره زمین چقدر است؟

زمین سومین سیاره‌ قرار گرفته در مدار خورشیدی منظومه شمسی است. این سیاره از نظر بزرگی پنجمین سیاره منظومه شمسی پس از سیارات غول پیکر گازی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به حساب می‌آید. با این حساب زمین بزرگترین سیاره خاکی این منظومه است. در ادامه اندازه‌های مختلف این سیاره را به شما نشان می‌دهیم.

شعاع، قطر و محیط زمین

طبق داده‌های بدست آمده از سازمان فضایی آمریکا(ناسا) شعاع زمین در خط استوایی آن ۶ هزار و ۳۷۸ کیلومتر است.  با این وجود زمین به طور کامل شبیه به کره نیست. چرخش زمین باعث شده است تا در خط استوا دچار برآمدگی بشود. با توجه به این نکته شعاع قطبی زمین ۶ هزار و ۳۵۶ کیلومتر با اختلاف ۲۲ کیلومتر نسبت به شعاع آن در خط استوایی است.

ادامه مطلب...

اولین زبان بشر چه بوده؟

دانشمندان و زبان‌شناسان پنج نظریه را برای منشاء زبان مطرح می‌کنند. برخی معتقدند انسان‌ها برای اولین بار با تقلید صدای حیوانات با هم گفتگو کردند و برخی هم آواز خواندن را منشاء شکل گیری زبان می‌دانند.

اولین زبان در دنیا چه بود؟ زبان چطور و در کجا و چه زمان شروع شد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها ابتدا باید بدانید که دانشمندان و زبان شناسان ۵ نظریه را برای شروع زبان مطرح می‌کنند. البته هر کدام از این نظریات اشکالاتی دارند که در پایین به آن‌ها می‌پردازیم.

نظریه Bow-Wow

با توجه به این نظریه اجداد ما در ابتدا با تقلید اصوات طبیعی اطرافشان با یکدیگر ارتباط برقرار کردند. اولین زبان براساس این نظریه آنوماتوپئیک بود و کلماتی همچون moo، meow، splash، cuckoo و bang برای ارتباط استفاده می‌شد.

ادامه مطلب...

کلیدهای میانبر کاربردی گوگل کروم

اگر اهل استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی باشید، حتما می‌دانید که استفاده از کلید‌های میانبر کیبورد چه حس خوبی دارد. در سایر نرم‌افزارها هم همیشه این کلیدها کمک می‌کنند تا کار سریع‌تر پیش برود. در این مطلب با کلیدهای میانبر مهم گوگل کروم آشنا می‌شوید.

Ctrl+T: با این کلید میانبر می‌توانید به سادگی تب جدید باز کنید.

Ctrl+W: برای بستن تب از این کلید میانبر استفاده کنید.

Ctrl+Shift+T: اگر می‌خواهید آخرین تب بسته شده را دوباره باز کنید، از این کلید میانبر استفاده کنید.

Ctrl+Tab : برای دیدن تب بعدی از منوی تب‌های بالای فروم، این کلید میانبر پیشنهاد می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...