هنرستان غیردولتی دخترانه آرتا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

اندازه کره زمین چقدر است؟

زمین سومین سیاره‌ قرار گرفته در مدار خورشیدی منظومه شمسی است. این سیاره از نظر بزرگی پنجمین سیاره منظومه شمسی پس از سیارات غول پیکر گازی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به حساب می‌آید. با این حساب زمین بزرگترین سیاره خاکی این منظومه است. در ادامه اندازه‌های مختلف این سیاره را به شما نشان می‌دهیم.

شعاع، قطر و محیط زمین

طبق داده‌های بدست آمده از سازمان فضایی آمریکا(ناسا) شعاع زمین در خط استوایی آن ۶ هزار و ۳۷۸ کیلومتر است.  با این وجود زمین به طور کامل شبیه به کره نیست. چرخش زمین باعث شده است تا در خط استوا دچار برآمدگی بشود. با توجه به این نکته شعاع قطبی زمین ۶ هزار و ۳۵۶ کیلومتر با اختلاف ۲۲ کیلومتر نسبت به شعاع آن در خط استوایی است.

ادامه مطلب...

اولین زبان بشر چه بوده؟

دانشمندان و زبان‌شناسان پنج نظریه را برای منشاء زبان مطرح می‌کنند. برخی معتقدند انسان‌ها برای اولین بار با تقلید صدای حیوانات با هم گفتگو کردند و برخی هم آواز خواندن را منشاء شکل گیری زبان می‌دانند.

اولین زبان در دنیا چه بود؟ زبان چطور و در کجا و چه زمان شروع شد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها ابتدا باید بدانید که دانشمندان و زبان شناسان ۵ نظریه را برای شروع زبان مطرح می‌کنند. البته هر کدام از این نظریات اشکالاتی دارند که در پایین به آن‌ها می‌پردازیم.

نظریه Bow-Wow

با توجه به این نظریه اجداد ما در ابتدا با تقلید اصوات طبیعی اطرافشان با یکدیگر ارتباط برقرار کردند. اولین زبان براساس این نظریه آنوماتوپئیک بود و کلماتی همچون moo، meow، splash، cuckoo و bang برای ارتباط استفاده می‌شد.

ادامه مطلب...

کلیدهای میانبر کاربردی گوگل کروم

اگر اهل استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی باشید، حتما می‌دانید که استفاده از کلید‌های میانبر کیبورد چه حس خوبی دارد. در سایر نرم‌افزارها هم همیشه این کلیدها کمک می‌کنند تا کار سریع‌تر پیش برود. در این مطلب با کلیدهای میانبر مهم گوگل کروم آشنا می‌شوید.

Ctrl+T: با این کلید میانبر می‌توانید به سادگی تب جدید باز کنید.

Ctrl+W: برای بستن تب از این کلید میانبر استفاده کنید.

Ctrl+Shift+T: اگر می‌خواهید آخرین تب بسته شده را دوباره باز کنید، از این کلید میانبر استفاده کنید.

Ctrl+Tab : برای دیدن تب بعدی از منوی تب‌های بالای فروم، این کلید میانبر پیشنهاد می‌شود.

ادامه مطلب...

کم خوابی به مغز آسیب می‌رساند؟

پژوهشگران همواره بر این باور بودند که کم خوابی می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد و کارایی سیستم ایمنی بدن را پایین می‌آورد و باعث اختلال‌های شناختی می‌شود. همچنین پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که بیدارماندن به مدت طولانی باعث آسیب‌های بلند مدت به مغز انسان می‌شود.

کم خوابی و از بین رفتن یاخته‌های عصبی

کم خوابی در بلند مدت باعث پدیده‌ای تحت عنوان کمبود خواب می‌شود. دانش آموزانی که در طول شب درس می‌خوانند و از خوابیدن و ثمرات آن غافل‌اند بیشتر تحت تاثیر این پدیده قرار دارند. متخصصان و عصب شناسان معتقدند کمبود خواب باعث آسیب‌های جدی به مغز می‌شود و حتی نمی‌توان این کمبود خواب را در طول آخر هفته با چند ساعت بیشتر خوابیدن برطرف کرد.

با اینکه بسیاری از افراد با خطرات کم خوابی بر سلامتی‌ بدنشان آشنایند اما ممکن است ندانند که کم خوابی چه آسیب‌های جدی بر مغز دارد. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که نداشتن خواب کافی حتی ممکن است باعث از بین رفتن یاخته‌های عصبی در مغز انسان بشود.

ادامه مطلب...

ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع پدیده‌ای است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. اما چطور می‌توان با استفاده از فناوری واقعیت افزوده این ترس را از بین برد. پژوهشگران به دنبال کشف درمانی هستند که با استفاده از فناوری واقعیت افزوده بتوان ترس از ارتفاع را برطرف کرد.

استفاده از واقعیت افزوده در درمان ترس از ارتفاع

چه چیزی باعث ترس از ارتفاع می‌شود؟

ترس از ارتفاع در برخی از افراد به صورت حادتری وجود دارد. این افراد فکر می‌کنند که در حال افتادن هستند و برای همین نمی‌توانند ارتفاع زیاد را تحمل کنند. این موضوع در این افراد باعث تشویش و نگرانی شدید می‌شود و سعی می‌کنند از ارتفاع و قرار گرفتن در این موقعیت فرار کنند.

در برخی آنقدر این ترس زیاد است که حتی از عبور از روی پل هم می‌ترسند و همچنین نمی‌توانند حضور در طبقات بالای ساختمان‌ها را تحمل کنند. گفته می‌شود از هر ۲۰ نفر یک نفر فوبیای ارتفاع دارند.

ادامه مطلب...

ترفندهایی برای نمایش صفحه موبایل در کامپیوتر

گاهی ممکن است با توجه به شرایط کاری و درسی که دارید مجبور باشید تا از موبایل استفاده نکنید. در این مواقع باید بدانید که به راحتی می‌شود صفحه موبایل را با سیستم عامل های دیگر چک کرد. ترفندها و برنامه‌های مختلفی وجود دارند که به شما امکان استفاده همزمان از چند سیستم عامل را می‌دهند.

ترفند اول : نمایش بدون واسطه صفحه گوشی در ویندوز ۱۰

ساده‌ترین راه برای نمایش صفحه گوشی بر روی پی سی یا کامپیوتر شخصی استفاده از نرم افزاری است که در ویندوز ۱۰ تعبیه شده است. البته با اینکه این گزینه در ویندوز ۱۰ کاملا رایگان و بی نیاز از برنامه‌ای دیگر کار می‌کند، تنظیمات ویندوز را باید تغییر داد. برای استفاده از قابلیت نمایش از راه دور ابتدا باید آخرین ورژن ویندوز ۱۰ را نصب کنید و ویندوز باید استاندارد بی سیم میراکست را داشته باشد.

ادامه مطلب...

۲۰ راز مهم درباره لئوناردو داوینچی


 • دفترچه یادداشت‌های علمی داوینچی در سال ۱۹۹۴ میلادی به قیمت ۳۰ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۵۰۰ دلار توسط بیل گیتس خریداری شد و سه سال بعد بیل گیتس نسخه دیجیتال آن را برای استفاده عموم جهان منتشر کرد.
 • جمله‌ای که داوینچی در پایان مرگش به عنوان آخرین حرف زد: «من به خدا و انسان توهین کردم، زیرا که اندک کاری برای آنها انجام داده‌ام».
 • پانصد سال پیش، لئوناردو داوینچی متوجه شد که بین شاخه درخت و تنه آن از نظر اندازه تناسبی وجود دارد. او متوجه شد که ضخامت شاخه‌های درختان برابر است با ضخامت تنه آن. در بسیاری از گونه‌های درختی این موضوع صدق می‌کند.
 • لئوناردو عادت داشت تا حیوانات در قفس را بخرد و آنها را آزاد کند.

لئوناردو داوینچی مدعی است بیش از ۳۰ نفر را برای فهم آناتومی بدن انسان تشریح کرده است. همچنین او ۲۴۰ نقاشی از بدن انسان تهیه کرده و بیش از ۱۳ هزار کلمه در این خصوص نوشته است که البته هیچ وقت چاپ نشد.

 • لئوناردو قصد داشت تا شوالیه‌ای مکانیزه طراحی کند، چیزی شبیه به پلیسی آهنی و ربات. ۵۰۰ سال بعد دانشمندان متوجه شدند که از روی طرح‌های داوینچی به راحتی می‌توان این شوالیه را طراحی کرد.
 • با اینکه داوینچی نقاشی‌های مهمی کشیده اما تنها ۱۵ اثر از او موجود هستند.
 • داوینچی عادت داشت برعکس بنویسد، موضوعی که عده‌ای آن را به اسرار محرمانه نقاشی‌های او ربط می‌دهند. اما گفته می‌شود این موضوع ممکن است به خاطر چپ دست بودن داوینچی باشد.
 • داوینچی پیشنهاد می‌کند که نگاه کردن به لکه‌های روی دیوار می‌تواند باعث تحریک خلاقیت بصری شود.
 • او اولین ماشین ساخت سکه در جهان را اختراع کرده است.
 • لئوناردو داوینچی مدعی است بیش از ۳۰ نفر را برای فهم آناتومی بدن انسان تشریح کرده است. همچنین او ۲۴۰ نقاشی از بدن انسان تهیه کرده و بیش از ۱۳ هزار کلمه در این خصوص نوشته است که البته هیچ وقت چاپ نشد.

 

 • داوینچی معروف است به اینکه می‌تواند با یک دست نقاشی بکشد و با دست دیگرش برعکس بنویسد.
 • اختراع رزومه را هم به داوینچی نسبت می‌دهند.
 • او قیچی را هم اختراع کرده و ویولون می‌نواخته و برای کشیدن لب‌های مونالیزا ۱۲ سال وقت صرف کرده است.
 • او از جمله آدم‌های مشهور است که در دوره رنسانس اروپا از گیاهخواری حمایت کرد.
 • نقاشی شام آخر داوینچی یک اشتباه دارد. در داخل ظرف میوه‌های آن نقاشی پرتقال وجود داشت، در صورتی که این میوه چند صدسال بعد از مسیح وارد خاورمیانه شد.
 • او استفاده از انرژی خورشیدی را به صورت گسترده پیش بینی کرده بود.
 • داوینچی و میکلانج یک بار با یکدیگر مسابقه نقاشی برگزار می‌کنند.
 • نقاشی مونالیزا یک بار در سال ۱۹۱۱ میلادی دزدیده می‌شود و پابلو پیکاسو نقاش معروف اسپانیایی به اتهام دزدی دستگیر می‌شود.
 • داوینچی همچنین معروف است به مخترع تفنگ دوربین دار و اولین تک تیرانداز هم به حساب می‌آید.

لئوناردو داوینچی اعتقاد داشت که ماه، جو و اقیانوس دارد. از آنجایی که ماه بازتاب دهنده خوبی برای نور است، داوینچی فکر می‌کرد که حتما باید سطح آن از آب پوشیده باشد

استفاده از تصاویر گرافیکی در ارائه درسی

در صورتی که در ارائه درسی خود از تصاویر گرافیکی استفاده کنید، خواهید دید که تا چه میزان از ارائه خود راضی خواهید بود. تصاویر گرافیکی و نمودارهایی که در حین ارائه پخش می‌شوند انواع مختلفی دارند، این ابزارها با قدرت زیادی اطلاعات شما را برای حضار دقیق‌تر و مشخص‌تر می‌کنند.

در این مطلب با هم می‌خوانیم که چطور تصاویر گرافیکی به شما کمک می کند که ارائه بهتری داشته باشید و تمرکز شما را بالاتر می‌برد. عوامل زیر از جمله عوامل اساسی هستند که استفاده از تصاویر در ارائه برای شما ایجاد می‌کنند.

ادامه مطلب...

نهایت سرعت دویدن انسان چقدر است؟

آیا می‌دانید نهایت سرعت انسان چقدر است؟ پر سرعت‌ترین انسان جهان دونده جامایکائی، یوسین بولت است که در المپیک سال 2008 میلادی توانست در مسابقات دوی صدمتر رکورد 9.58 ثانیه را به نام خود ثبت کند. با این حساب سرعت او را می توان 37.6 کیلومتر در ساعت تخمین زد.

از نظر تحرک فیزیکی، دویدن با قدم زدن کاملا متفاوت است. در دویدن پاها و ماهیچه‌ها به شدت منعطف و کشیده می‌شوند و هرچه سرعت بیشتر شود انقباض پیدا می‌کنند. انرژی گرانشی بالقوه و انرژی جنبشی که در بدن فرد وجود دارد همراه با وزن بدن که تغییر می‌کند دچار تغییر می‌شود.

ادامه مطلب...

روش‌های قطع کردن مؤدبانه مکالمه در زبان انگلیسی

قطع کردن مکالمه کار مؤدبانه‌ای نیست، اما گاهی به دلایل مختلف ضروری است که این کار را بکنید. در زبان انگلیسی روش‌های قطع کردن مؤدبانه مکالمه به طرق مختلف امکان پذیر است. شما می‌توانید با روش‌های زیر این کار را انجام بدهید.

قطع کردن مؤدبانه مکالمه در موقعیت‌های مختلف ضروری به نظر می‌رسد. این موقعیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

وقتی می‌خواهید خبری ضروری را بدهید

وقتی می‌خواهید سوالی بپرسید که ربطی به موضوع بحث ندارد

وقتی قرار است درباره صحبت‌های گوینده مکالمه نظر بدهید

قطع کردن مکالمه به منظور وارد شدن به بحث

ادامه مطلب...